Türkiye’de sigorta sektörü henüz tanınmaya başladı

Türkiye’de sigorta sektörü henüz tanınmaya başladı. En önemli nedeni büyük şehirlerde riskin artması bundan dolayı insanların kendini güvende hissetmek istemesidir.

Ülkemizde sigorta denilince ilk akla gelen trafik, kasko, dask, bes, iş yeri sigortalarıdır. Bu kalemler elementer branşı dediğimiz hayat harici sigorta alanıdır. Amaç, sahip olduğumuz değerlerin riske karşı güvence altına alınmasıdır. Bunca ilgiye rağmen sigorta sektörü istediğimiz seviyeye halen gelmemiştir gelişmiş ülkelerin sigortacılık faaliyetlerinin çok gerisindedir. Birinci önemli etken, gelişmiş ülkelerin sigorta sistemin aksine Türkiye’de sigorta sektörünün bankaların etkisinde olmasıdır ve kanunların da buna göz yummasıdır.

İkinci etken ise yine gelişmiş ülkelerin aksine canımızdan önce malımıza, mülkümüze değer vermemizdir.

Biz önceliğimizi mal mülke verirken elin yabancısı önce insan hayatına önem vermiştir. Onlarda 1. öncelik hayat sigortasıdır. Biliyorlar ki, başlarına bir şey gelirse malın ve mülkün hiçbir önemi olmaz. Onlar için risk hayat sigortası ve emeklilik sigortası çok önemlidir.

Gelişmiş ülkeler hayat sigortalarına özellikler 70’li yılların başından itibaren önemsemiştir. Size bir örnek vermek istiyorum. Bir kız arkadaşım küçükken İsviçre’den Türkiye’ye ailesiyle izine gelirken kullandıkları araçları kaza yapıyor ve anne babaları kazada vefat ediyor. Baba hayatta iken hayat sigortası yaptırdığından dolayı sigorta şirketi yüklü miktarda hayat sigorta teminatı ödüyor. Ödenen para ile aile yakınları dört kardeşe birer tane ev alıyor ve şu an her kardeşlerin kendi evleri ve o dönemden gelen nakit paraları var.

Şahsım adına önceliğim her zaman insan hayatı olmuştur ve her şey insan ile başlar. İnsan var oldukça her şey etrafında şekillenir başına gelebilecek herhangi bir risk (ölüm, maluliyet, hastalık) gibi durumda ailesi ve/veya kendisine ciddi teminatlar ödemektedir. Bu teminat, 50.000 usd ten 5.000.000 Usd ve daha üst limitlerde teminat ödemesi yapılabilir.

Asis Sigorta olarak birinci önceliğimiz insanları güvence altına almaktır ve bu daima böyle olacaktır.

Bu nedenle diyoruz ki,

Sizi önemsiyoruz…

Saygılarımla,

Yaşar YILMAZ